ԵԽԽՎ-ն բարձր է գնահատում Հայաստանի ջանքերը եվրաինտեգրման ճանապարհին
Հոկտեմբերի 31-ին ՀՀ Աժ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանն ընդունեց Հայաստանի Հանրապետության խորհրդարանի 15-ամյակի տոնակատարության շրջանակներում`  Երեւան ժամանած ԵԽԽՎ փոխնախագահ Բեռնար Շրայներին:
Խորհրդարանի նախագահը պարոն Շրայներին իրազեկեց Հայստանում կատարվող բարեփոխումների մասին` մասնավորապես ԵԽԽՎ-ում Հայաստանի ստանձնած պարտավորությունների կատարման ժամանակացույցի համաձայն` սահմանադրության փոփոխությունների գործընթացի, նոյեմբերի 27-ին նշանակված հանրաքվեի, որոնց նպատակը Հայաստանի քաղաքական ու տնտեսական առաջընթացն է: Արթուր Բաղդասարյանը նշեց, որ ժողովրդավարացման գործընթացներում մեծ է եվրոպական կառույցների, մասնավորապես ԵԽԽՎ-ի, Վենետիկի հանձնաժողովի աջակցությունը:
Պարոն Շրայները ԵԽԽՎ նախագահ  Ռենե վան դեր Լինդենի անունից շնորհակալություն հայտնեց Ազգային ժողովին` եվրաինտեգրման ճանապարհին կատարված քայլերի համար, որոնք նպաստում են ժողովրդավարության խորացմանը եւ հաջողություններ մաղթեց սահմանադրության փոփոխությունների ընդունման գործընթացում, որը մի քայլ առաջ կտանի Հայաստանը:

ПАСЕ высоко оценивает усилия Армении на пути к евроинтеграции
31 октября Председатель НС РА Артур Багдасарян принял прибывшего в Ереван в рамках празднования 15-летия парламента РА вице-президента ПАСЕ Бернара Шрайнера.
Председатель парламента информировал г-на Шрайнера о проводящихся в Армении реформах, в частности о процессе конституционных реформ - согласно графику исполнения взятых Арменией обязательств перед ПАСЕ, назначенного на 27 ноября референдума, цель которых – политический и экономический прогресс Армении. Артур Багдасарян отметил, что в процессах демократизации велика поддержка европейских структур, в частности ПАСЕ, Венецианской комиссии.
Г-н Шрайнер от имени президента ПАСЕ Рене ван дер Линдена выразил благодарность Национальному Собранию за шаги, предпринятые на пути к евроинтеграции, которые содействуют углублению демократии, и пожелал успехов в процессе принятия конституционных изменений, позволяющих Армении выйти  на шаг вперед.